Zwierzęta

Zabawy ze świnką morską w ogrodzie – o czym pamiętać, by zwierzątko było pełne energii!

Pierwsze promienie słońca sprawiają, że najchętniej wolny czas spędzasz w swoim ogrodzie – korzysta na tym również Twoje dziecko, które chce wszędzie ze sobą zabierać swojego pupila. Tym sposobem świnka morska również odwiedza ogród i ma okazję spożytkować energię podczas radosnej zabawy z najmłodszym członkiem rodziny. By jednak długo cieszyć się jego zdrowiem, trzeba pamiętać o właściwej diecie.

Podstawa żywienia świnek morskich

Lśniąca sierść, zdrowe zęby i wesołe usposobienie da się osiągnąć za sprawą dobrze zbilansowanej diety. Opracowanie jej zazwyczaj zabiera sporo czasu. Da się go zaoszczędzić, przy jednoczesnym wyeliminowaniu prawdopodobieństwa choroby ukochanego zwierzaka.

Świnka morska powinna jeść dwa razy dziennie, a podstawę jej żywienia mogą stanowić siano i zioła dla świnki morskiej. Starannie wyselekcjonowane mieszanki stanowią skarbnicę składników odżywczych, minerałów i witamin. Podawanie ich nie tylko wydłuża życie gryzonia, ale też zwiększa jego odporność i zbawiennie wpływa na trawienie, przyspieszając metabolizm.

Uzupełnienie jadłospisu – karma, owoce i dodatki

Dietę świnki warto uzupełnić o karmę – trzeba jednak zachować umiar i nie przekraczać 20 g dziennie. Kieruj się zawartością białka – im większa, tym lepiej dla zwierzątka. Drugi w kolejności jest błonnik, na który hodowlana świnka morska ma spore zapotrzebowanie. Możesz też podawać również świeże warzywa i owoce.

Dobrym pomysłem jest też wzbogacenie diety o mieszanki dostępne w sklepach z żywnością dla gryzoni. Jedną z najbardziej znanych w Polsce firm produkujących suplementy i przysmaki dla gryzoni jest Herbal Pets. Swoje receptury opierają oni o naturalne zielarskie surowce, które suszone są w taki sposób, by nie traciły wartości odżywczych i leczniczych.

Dlaczego trzeba pamiętać o podawaniu śwince morskiej witaminy C?

Świnka morska nie potrafi samodzielnie wytwarzać witaminy C, dlatego tak ważne jest jej uzupełnianie. Niedobór tego elementu może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. By utrzymać odpowiedni poziom witaminy C, czasem nie wystarczy podawać zwierzątku odpowiednich owoców i warzyw. Z tego też powodu warto zadbać o odpowiedni produkt zawczasu – witamina C dla świnki morskiej to proste i skuteczne rozwiązanie wszelkich niedoborów futrzaka.

Z czego zrezygnować w diecie świnki morskiej?

Układ pokarmowy świnek morskich jest delikatny. Nie zaleca się przygotowywania potraw przez smażenie i gotowanie – jeśli chcesz podać swojej śwince warzywa lub owoce, pamiętaj, by były surowe, dokładnie umyte i obrane. O ile białko roślinne jest zalecane w diecie, to białko zwierzęce i laktoza może jedynie zaszkodzić pupilowi. Równie niekorzystne są ziemniaki (świnka nie trawi skrobi), fasola, groch i kapusta. Nie warto podawać też śwince winogron (za dużo cukru), awokado (za dużo tłuszczu) i cytrusów (kwasy mogą podrażnić pyszczek świnki).