Ciepłe powietrze, lekki wiatr, zwiewna suknia i bogactwo kwiatów – tak część z kobiet wyobraża sobie swój ślub. Plenerowe uroczystości z pewnością są wyjątkowe, ale ich organizacja wymaga nieco więcej zachodu. O czym nie można zapomnieć i jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach? Jak zorganizować wymarzony ślub w plenerze?

Formalności
By zorganizować ślub kościelny w plenerze konieczna jest zgoda władz kościoła i trzeba mieć ku temu poważny powód. Jeżeli nie masz takowego, to przygotuj się na ślub we wnętrzu. Możesz wybrać mniejszą kaplicę lub klimatyczny, stary kościółek. Ślub cywilny pozwala na uroczystość w plenerze. Od 2015 roku także w Polsce. Wystarczy tylko złożyć wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu, gdzie planujesz wziąć ślub. Musisz zapewnić transport urzędnikowi. Na miejscu musi być postawione Godło Polski, a lokalizacja nie może zakłócać bezpieczeństwa człowieka.
Data
Rozpoczynając przygotowania do ślubu najpierw musimy wybrać datę i ją zarezerwować. Będzie się to wiązało z ustaleniem terminu w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Warto więc wstępnie rozeznać, kiedy masz wolną salę i do niej dopasować datę zawarcia małżeństwa.
Miejsce
Najtrudniejszy jest chyba wybór miejsca. Musi być przestronne i najlepiej z pięknym widokiem. Warto więc zobaczyć klika lokacji zanim zdecydujemy się na to jedno, wymarzone. Decydując się na plenerowy ślub, zwykle ma on miejsce w pobliżu sali weselnej. Zazwyczaj jest to ogród albo kawałek zieleni. Jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. W razie nagłego załamania pogody można się przenieść do środka. Dodatkowo odpada problem z dowozem krzeseł na uroczystość. Często mają także na miejscu specjalne dekoracje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie byście zajęli się tym wspólnie. Ważne jest także nagłośnienie i wszelkiego rodzaju sprzęty. Jeżeli decydujesz się na ślub w pałacu, dworku czy nawet na plaży to równie ważne są kwiaty. Nadają prawdziwego uroku miejscu. Całą organizację możesz także powierzyć osobom, które się specjalizują w planowaniu ślubów, tak zwanym „wedding planerom”.

Impreza
Musisz też pomyśleć o miejscu na weselne przyjęcie. Jeżeli uroczystość jest oddalona o kilkanaście kilometrów i więcej to warto rozważyć wynajęcie autokaru dla gości. Dlatego warto jednak postawić na tereny obok sali. Jeżeli marzy Ci się wesele pod chmurką trzeba będzie wynająć namiot, stoły i krzesła (https://www.ogrodowysalon.pl/meble-nardi). Zadbać o nagłośnienie i oświetlenie. I najważniejsze – o toaletę. Do weselnej listy dochodzi także catering i obsługa. W takim przypadku z pewnością przyda Ci się pomoc kogoś doświadczone w organizacji tego typu imprez. Inaczej sprawa się ma w przypadku wesela, które odbywa się w pomieszczeniu. Odpada problem mebli, obsługi i koszta wynajmu toalet. Warto więc rozważyć, która opcja będzie najbliższa Twojemu sercu.
Koszta
Stałym kosztem jest opłata dla urzędnika państwowego w wysokości 1000 zł. Trzeba mu zapewnić dojazd w obie strony, stół oraz krzesło. Reszta to koszta wyłącznie zależne od Ciebie. Wynajem terenu również generuje spore koszty. Kolejnymi jest wypożyczenie krzeseł, dywanu, kompozycje kwiatowe, oprawa muzyczna i oświetlenie. Warto również przemyśleć kwestię inwestycji w meble, które przydadzą się również po weselu. Klasyczny i wytrzymały technorattan to jedno z lepszych rozwiązań (https://www.ogrodowysalon.pl/meble-ogrodowe-technorattan). Całkowity koszt wyposażenia może wynieść więc kilkanaście tysięcy złotych. Warto także pomyśleć o zadaszeniu na wypadek ogromnego upału lub nagłego pogorszenia pogody.
Teraz już wiesz jak wygląda organizacja wesela w plenerze. Jest to trudne, ale nie niemożliwe zadanie. Potrzeba tylko odrobiny cierpliwości, pomysłu i dużo zaangażowania. Z pewnością takie wydarzenie będziesz wspominać do końca życia, dlatego czasami warto zaryzykować i postawić na spełnienie marzenia o ślubie idealnym.