Style Ogrodowe

Tropikalny ogród

Dominacja roślin ogrodowych lubujących się w klimacie umiarkowanym nie oznacza, że nie można stworzyć własnej tropikalnej aranżacji w ogrodzie. Mimo ogromnej ilości tradycyjnych drzew i krzewów wokół warto ziścić swoje marzenia o tropikalnej posesji, której oryginalność podbije serca wszystkich odwiedzających. Jednak trzeba pamiętać, że choć pięknie się prezentują, tropikalne rośliny potrzebują specyficznej pielęgnacji.

Jakie rośliny wybrać do tropikalnego ogrodu?

Planując egzotyczny ogród, trzeba przede wszystkim wybierać rośliny o jaskrawych barwach, które będą wyraźnie odznaczać się w zieleni ogrodu. Ważny jest też ich rozmiar – im większe i okazalsze kwiatostany, tym lepiej. Taka sama zasada dotyczy ilości kwiatów, krzewów i drzew. Warto też postawić na różnorodność listowia, które idealnie dopasuje się do tak wyjątkowego otoczenia – w końcu to ono jest trwałe i je można podziwiać cały rok.

Wszystkie rośliny powinny przyciągać wzrok. Nie staramy się tworzyć chaotycznej aranżacji, ale skłaniamy się ku kompozycji przesytu i bogactwa roślin, ich barw i kształtów. Przede wszystkim warto zainwestować w bambusy, bananowce i jukki. Oprócz nich imponujące będą też kwiaty o bardziej fantazyjnych nazwach – kordylina australijska, rodgersja czy też dziewanna o nietypowej barwie.

Oprócz barw i ogromnej różnorodności przyciągającej wzrok, tworząc ogród tropikalny, należy również zaspokoić zmysł węchu. To dzięki niemu będziemy w stanie zidentyfikować nasz ogród jako prawdziwie egzotyczną ucztę dla zmysłów. Zdecydowanie należy zasadzić w ogrodzie zioła i przyprawy o wyrazistym zapachu – może być to trawa cytrynowa, imbir, a nawet kardamon. Ich aromat z pewnością zachwyci wszystkim znajomych.

Jak dbać o rośliny tropikalne?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rośliny pochodzące z tropików mają swoje przyzwyczajenia. Każda z nich musi być odpowiednio nawadniania i chroniona przed wilgocią i zimnem. Rośliny tropikalne są niezwykle wrażliwe na chłód i wiatr, dlatego warto je zabezpieczyć. Można do tego wykorzystać pomysł mobilnego ogrodu i zawczasu umieścić rośliny w donicach. Można również odpowiednio zaaranżować żywopłoty i ściany, by chronić delikatne liście przed niekorzystną pogodą.

Jeśli jednak jesteśmy zbyt zapracowani i stawiany na łatwe, aczkolwiek funkcjonalne rozwiązania, warto przemyśleć zasadzenie roślin, które jedynie wyglądają na tropikalne, choć lepiej znoszą nagłe zmiany temperatury.

Przestrzeń i mała architektura

Tak jak w prawdziwej dżungli, nasz tropikalny ogród musi być zbudowany piętrowo. Najniższe piętro powinny zająć niskie rośliny i byliny, nad nimi powinny znaleźć się większe krzewy, a ponad wszystkim, na najwyższym piętrze, muszą być widoczne drzewa i krzewy. Dzięki temu jedno spojrzenie wystarczy, by na myśl przyszła nam egzotyczna podróż do odległej, niepoznanej jeszcze człowiekowi krainy.

Dopełnieniem rozciągającego się obrazu z pewnością będą meble ogrodowe i dekoracje. Do „gorących” warunków z pewnością dopasują się materiały naturalne, takie jak drewno, kamień i kora. Dobrą decyzją będzie stworzenie ścieżki ze żwiru oraz postawienie werandy lub altanki z trzciny. Tak samo, jak rośliny wokół, dekoracje również muszą być duże i na tyle bujne, by pobliskie drzewa i krzewy nie odebrały im uroku.  Nie musisz się też martwić o to, jakie materiały można wykorzystać – nie ku temu żadnych zasad. Stosując się do zasad stylu boho, wnętrze altanki z pewnością zyska charakteru. Wszelkiego rodzaju hamaki i huśtawki również są mile widziane.