Ogród

Oświetlenie ogrodowe

Niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży, każdy ogród wymaga oświetlenia. Może się ono przydać rankiem, kiedy patrzymy na wschód słońca szykując się do pracy, ale jego główne zalety docenimy zwłaszcza wieczorem i nocą. Dzięki odpowiednio dobranym lampom popołudniowe spotkanie ze znajomymi będzie niezwykle klimatyczne, natomiast w nocy zapewni bezpieczeństwo – jeden rzut okiem za okno wystarczy, by osiągnąć spokój ducha.

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie i instalacja

Aranżacja ogrodu wymaga nie tylko odpowiedniego doboru roślin i posągów. Oświetlenie jest elementem funkcjonalnym zewnętrznego wystroju. Zdecydowanym atutem każdego oświetlenia jest jego właściwe rozmieszczenie. Odpowiedni pomysł z pewnością podniesie jakość towarzyskich, wieczornych spotkań. Swoją posesję możesz podzielić na kilka stref oświetlenia – na przykład strefę tarasową i podjazdową, by móc zastosować do nich oddzielne instalacje. Jest to znacznie bezpieczniejszy wybór niż jedna instalacja, która w przypadku zwarcia poskutkuje mrokiem całego ogrodu.

Trzeba też pamiętać, że poprowadzona instalacja elektryczna nie powinna być widoczna i znacznie wpływa na obniżenie estetyki zewnętrznej aranżacji. Powinna ona też powstać jeszcze zanim zagospodarujemy całą resztę ogrodu. Nie należy zapominać o elementach sterowania – czujnikach ruchu, czujnikach zmierzchu i programatorów czasu. Ten ostatni element jest niezwykle ważny, gdyż pozwoli nam sterować oświetleniem w ogrodzie. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy znasz godzinę powrotu swojej drugiej połowy – jedno kliknięcie pozwoli na odpowiednie podświetlenie podjazdu aż do garażu.

Oświetlenie ogrodowe

W co inwestować – źródła światła w ogrodzie

Dla niektórych planowanie oświetlenia ogrodu jest kreatywnym i twórczym zajęciem, dla innych jest to dodatkowe utrudnienie na drodze do pięknego ogrodu. Jeśli na myśl o samym projekcie masz zimne dreszcze, pomyśl o tym, czy nie warto zaangażować w projekt architekta. Możesz też poprosić o dodatkowe wizualizacje, które przybliżą Ci efekt końcowy.

Nawet jeśli zamierzasz zlecić komuś innemu ostateczne rozmieszczenie świateł zewnętrznych, warto znać podstawowe elementy wchodzące w jego skład. Oświetlenie mogą tworzyć, między innymi, lampy stojące. Są one wbijane w ziemię i klasycznie podkreślają naturalne piękno ogrodu. Ich solarne odpowiedniki nie wymagają też zasilania, ponieważ całą niezbędną energię pobierają z promieni słonecznych. Mniej tradycyjnym wyjściem są lampy osadzone w gruncie. By poprawnie działać, potrzebują znacznie mniejszego napięcia niż lampy stojące.

Oprócz przestrzeni ogrodu ważne jest odpowiednie oświetlenie tarasu. Tam najlepiej sprawdzą się reflektory lub lampy zwisające. W obu przypadkach zdecydowanym plusem jest jasne światło, które podświetla większą przestrzeń, niż zwykła lampa. Reflektor montuje się w ziemi lub na ścianie tarasu, natomiast lampy zwisające wymagają zadaszenia, by je umieścić w wybranym miejscu.

Nietypowe decyzje – kinkiety i donice

Światło zewnętrzne nie powinno oślepiać mieszkańców domu ani zakłócać snu. Zbyt jasne światło lub jego zbyteczne nagromadzenie z pewnością również odbierze naszemu mieszkaniu urok. Delikatne światło zapewnić mogą kinkiety, które emitują nieco przygaszone światło. Można je zamontować na ścianach lub umieścić w rabatach tuż przy kwiatach. Ciekawym pomysłem są również świecące donice. Są one na stałe podłączone do instalacji, jednak nie nagrzewają się. Ich efektowny wygląd z pewnością docenią wszyscy, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania.