Style Ogrodowe

Ogród w szkle

Z pewnością nie raz chciałaś odrobinę ożywić swoje mieszkanie. Często w małych przestrzeniach nie ma miejsca na wielkie donice z roślinami. Wtedy zazwyczaj stawiamy na cięte kwiaty w wazonie, co nie zawsze jest praktycznym rozwiązaniem. Co kilka dni trzeba je wymieniać na świeże, a nie zawsze o tym pamiętamy. Dobrą alternatywą dla kwiatów jest las w szkle. To rozwiązanie, które przyszło do Polski jakiś czas temu sprawdza się rewelacyjnie. Zajmuje mało miejsca i cieszy oko. Jaki wybrać i jak zrobić go samemu?

Zrób to sam

Często zrobienie takiego ogrodu w szkle samemu jest tańsze i sprawia więcej radości. Potrzebne będzie szklane naczynie, najlepiej słoik z szerokim otworem tak byś mogła swobodnie włożyć rękę i bez problemu poukładać rośliny. Może to być także wazon czy duża butelka. Kształt pozostaje twojej kwestii. Jeeli zdecydujesz się na pojemnik zamykany nie musisz martwić się o podlewanie. O rośliny w otwartym naczyniu musisz dbać jak o doniczkowe. Podłoże czyli piasek albo żwir – najlepiej taki, który jest przeznaczony do akwarium i kamyki do drenażu. Ziemia kwiatowa, możliwie świeża, aktywny węgiel drzewny, kawałki kory, mech i prze wszystkim roślinki. Najlepiej sprawdzą się miniaturki, które nie wymagają większej opieki. Wybieraj gatunki o tych samych wymaganiach. Dobrze sprawdzają się sukulenty czy niewielkie paprocie. Idealnie sprawdzą się: fitonia, gastenia, haworcja, episcja czy haworcja. Dostosuj jednak wielkość rośliny do wielkości naczynia, w kórym będziesz je sadzić.

Pora na wykonanie. Naczynie dokładnie wymyj i oczyść z wszelkich naklejek. Dokładnie je wysusz. Wszystkie elementy układamy warstwowo. Na sam dół naczynia wrzucamy kamyczki i żwir. Tutaj ważny jest drenaż, inaczej woda będzie zbierała się na dnie pojemnika. Na nie wsypujemy trochę węgla aktywowanego. Po co? Dzięki temu rośliny będą zdrowsze a walka z bakteriami skuteczniejsza. Następnie na ich układamy ziemię. Musisz zadbać by była odpowiednia dla gatunków roślin, które chcesz posadzić.  Rośliny wyciągamy z doniczek i strzepujemy ziemię. Przekładamy do naczynia i sadzimy jak najdalej od ścianek. Później możesz go udekorować wedle własnego uznania – kamyczkami, kolorowym żwirem, kamieniami o różnych kształtach.

Pielęgnacja

Nasz ogródek podlewamy niewielką ilością wody, lejąc ją po ściankach naczynia. Kiedy rośliny urosną najlepiej przesadzić je do większego naczynia albo rozsadzić, by dalej mogły się rozwijać. Jeżeli na ściankach pojawiają się kropelki wody to należy otworzyć i przewietrzyć pojemnik.

Jeżeli nie masz ochoty na DIY możesz kupić gotowy las w szkle. Dostaniesz go w kwiaciarni. Jego cena waha się od 90 zł wzwyż. Taka dekoracja to fajna alternatywa do tradycyjnych kwiatów doniczkowych czy ciętych. Dzięki temu, że możesz go stworzyć sama z pewnością docenisz wszystkie jego walory. Dodatkowo idealnie sprawdzi się w mieszkaniach w bloku osobom, które nie mogą mieć własnego ogrodu.