Choć wydaje się orientalny i tajemniczy, japoński ogród wcale nie jest trudny do wykonania. Pamiętając o kilku głównych zasadach, można stworzyć kompozycje, które od razu skojarzą się z Dalekim Wschodem. Zakładanie ogrodu w stylu japońskim często bywa pracochłonne, jednak jest to trud, który warto ponieść, myśląc o ostatecznym efekcie. W japońskim ogrodzie dominującym kolorem jest zieleń, którą podkreślają delikatne, jasne barwy – najczęściej jest to biel, róż i fiolet.
Uniwersalne zasady
Przede wszystkim należy zadbać o to, by ogród wyglądał naturalnie – w pełni znaczenia tego słowa. Ogród powinien wyglądać tak, jakby od wielu lat porastał Twoją działkę i obywał się bez ingerencji czynnika ludzkiego. Inspiracją jest sama przyroda. Tworząc japoński ogród, trzeba zadbać o każdy szczegół, dlatego warto pomyśleć o miniaturach, które stworzą złudzenie przestrzeni. W tym przypadku każdy detal ma znaczenie. Niewymuszona harmonia jest jednak trudna w osiągnięciu. Mimo to nie należy się poddawać, tylko kierować się głosem instynktu. Mimo niedogodności ogród w stylu japońskim wart jest poświęcenia. Staranne dobranie wszystkich elementów i zachowanie ostrożności w doborze dodatków z pewnością zaowocuje zadowoleniem.
Jakie rośliny wybrać do japońskiego ogródka?
Pierwsze, co przychodzi na myśl to drzewka bonsai. Nie można jednak ograniczać się do drzewek umieszczonych na pniu czy kamieniu – warto zainteresować się innymi oryginalnymi rozwiązaniami. Przykładowo, do japońskiego ogrodu pasują też azalie, różaneczniki i klon palmowy o wyjątkowej barwie liści. Możesz też skusić się na magnolie i peonie – wszystkie te kwiaty są typowe dla Japonii, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku tematycznego ogrodu. Całość aranżacji pozwoli zbudować nietypowy klimat, w którym nie tylko się wyciszysz, ale zyskasz możliwość kontemplacji. Przytłoczenie zbyt dużą ilością barw i niepasujących do siebie dekoracji nie tworzy ku temu dogodnych warunków. Dlatego trzeba pamiętać, że wszystkie dodatki muszą być sobie przeciwstawne, lecz razem tworzyć harmonijną całość, jak yin i yang.
Mimo różnic – harmonia
Woda i kamień stanowią dwie przeciwstawne siły, na których opiera się ogród w stylu japońskim. Woda jest dynamicznym symbolem przemijania i życia. Z kolei kamień jest symbolem stałości i nieprzemijalności. Umieszczenie tych dwóch elementów wśród zielonej roślinności wpływa nie tylko na wybitne walory estetyczne, ale jest również ciekawym i nieszablonowym zabiegiem wśród tradycyjnych ogrodów. Warto zatem na swojej posesji umieścić oczko wodne lub wodospad, a do tego w drugiej części ogrodu umieścić kilka regularnie uciosanych głazów. Symbolika jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu japońskiego. Wszystkie elementy mają zachęcać do przemyśleń o przemijaniu i przeszłości. Japońskie ogrody są cenione na całym świecie, co zdecydowanie świadczy o tym, że warto inspirować się naturą i tworzyć otoczenie, które pasuje do naszego charakteru.