Style Ogrodowe

Ogród w skandynawski stylu – w jakie rozwiązania zainwestować?

Od zawsze pasjonowały Cię rozwiązania minimalistyczne, aczkolwiek pełne elegancji i klasy, a może sądzisz, że nadszedł czas na zmiany w aranżacji Twojego ogrodu? Trend skandynawski w Polsce zyskuje na popularności z każdym dniem, między innymi za sprawą swoich nadrzędnych cech – a są nimi prostota i funkcjonalność. Choć brak tu efektownych rozwiązań, skandynawski styl z pewnością ma swój niezbywalny urok.

Uniwersalne zastosowania

Planując skandynawski ogród trzeba przede wszystkim pamiętać, że ma zapewnić wyciszenie i spokój – nie ma w nim miejsca na odważne zdobienia i dynamiczne kolory. Musi w nim panować porządek, a każdy element musi znać swoje miejsce. Aranżacja skandynawskiego ogrodu może mieć też cechy surowości, którą zapewnimy sobie prostymi rozwiązaniami i roślinami, które nie wymagają zbyt wiele uwagi. Skandynawski ogród z pewnością jest dobrą opcją dla osób zapracowanych, gdyż zieleń proponowana do tego typu ogrodu nie wymaga dużo uwagi i jest łatwa w uprawie. Wybierając dodatki trzeba też pamiętać, że w tym przypadku wskazane są proste linie – zarówno w nawierzchni jak i dodatkach.

Roślinny minimalizm

Zdecydowanie nie należy przesadzać, gdy mowa o wyborze strefy zielonej. Ogród w stylu skandynawskim powinien cechować się prostotą również i w tym aspekcie. Dominujące powinny bowiem być otwarte przestrzenie – unikaj zatem jak ognia zatłoczenia. Typowym rozwiązaniem są głazy porośnięte mchem i aleje z małych kamyków lub żwiru dekoracyjnego. Rośliny, w które warto zainwestować powinny być mało wymagające i łatwe w pielęgnacji – przykładowo, z drzew może być to sosna lub świerk. Można też skusić się na kwiaty – idealne będą nasturcje, petunie i orchidee. Charakteru ogrodowi dodadzą też krzewy borówki i żurawiny. Dużym plusem jest też brak określonych kompozycji roślin – o ile będzie ich mało, można je dowolnie rozmieszczać.

Mała architektura

Brak zdobnictwa jest głównym elementem charakterystycznym dla ogrodu skandynawskiego. Elementy te rozpraszają i są zbyt żywiołowe dla skandynawskiej natury. Wybierane przez nas przedmioty powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale również przytulne i ciepłe. Skandynawia, mimo iż kojarzy się z wiecznym zimnem, wcale taka nie jest – skandynawskie rozwiązania to przede wszystkim wygoda i porządek. Proste krzesła i stoliki w klasycznym kształcie będą świetnie wyglądały w połączeniu z drewnianym tarasem. Należy jednak pamiętać, że dodatki nie mogą być wymuszone – wszelkie ozdoby są zbędne, a dekoracje niepotrzebnie zaburzają prostotę ogrodu i odbierają mu cały urok.

Przestrzeń i oświetlenie

Równowaga całej kompozycji pozostaje zachowana dzięki dużej wolnej przestrzeni. Nawet, jeśli wprowadzimy dekoracje, nie powinny być one przytłaczające, o ile zachowamy odpowiednie proporcje w przestrzeni. Ważne są też barwy – jasne odcienie świetnie komponują się z wszechobecnym minimalizmem. Najlepiej zaplanować ogród na południowej stronie działki – wtedy mamy pewność, że słońce będzie je oświetlać najdłużej. Odpowiednie naświetlenie również pozwala wytworzyć stosowny klimat i pozwoli uzyskać właściwą dla stylu skandynawskiego naturalność.