Style Ogrodowe

Ogród w angielskim stylu

Z pewnością nie raz zachwycałaś się pięknym, naturalnym ogrodem, gdzie wszystko do siebie pasuje i każda roślin uzupełnia krajobraz. Prawdopodobnie był to ogród w stylu angielskim. Nieco romantyczny, sprawia wrażenie spokojnego, a odpoczynek w nim niesamowicie wycisza. Dzięki dawce wiedzy, którą Ci zaserwujemy dowiesz się jak go stworzyć. Poznaj charakterystykę tego stylu, ciekawe pomysły na jego zaaranżowanie i jakie rośliny idealnie będą pasowały.

Wzorowany na naturze

Geneza ogrodów angielskich bierze się z XVIII wiecznej w Anglii. Dość szybko zaskarbiły sobie sympatię i moda na nie rozprzestrzeniła się na kontynencie. Najpierw wokół dworów i pałaców zaczęły powstawać parki krajobrazowe, by ostatecznie przerodzić się w piękne ogrody, tak bardzo przez wszystkich podziwiane.

Zakładając taki ogród musisz wiedzieć, że kluczową sprawą jest układ roślin. Musi jak najwierniej oddawać naturalny pejzaż. Im większa powierzchnia tym łatwiej tego rodzaju ogród wykonać. W małych ogrodach świetnie sprawdza się pojedyncze miejsca inspirowane ogrodami angielskimi.

Cechy angielskiego ogrodu

Jedną z najważniejszych cech tego rodzaju ogrodu jest miękka linia. Chodzi o to by krajobraz płynnie przechodził jak fala. Wszelkie granice układów roślin, trawnika, powierzchni i innych dodatków powinny płynie przechodzić jedno w drugie. Kolejną cechą jest dominacja roślin. Wszelkie dekoracje są minimalistyczne i nie dominują. W naturalny sposób muszą łączyć się z kompozycją. Nawierzchnia często jest żwirowa albo kamienna. Jeżeli nie możesz z takiej skorzystać zamaskują, tą którą masz trawą. Miejscem do relaksu jest zwykle altana schowana pod bluszczem. Ozdobą są również piękne drewniane ławeczki, płot, rzeźby czy fontanny. Gdzieniegdzie można położyć większe kamienie, które również podkreślą naturalny wymiar ogrodu.

Dobieramy rośliny

Z pewnością zastanawiasz się jakie rośliny w tak specyficznym rodzaju ogrodu umieścić. Warto zwrócić wagę na kolor, wysokość, fakturę i kształt. Zdarza się, że niektóre rośliny potrafią dominować i wy wyniku rozrostu zabierają przestrzeń innym. Czasami wymagają także przycięcia. Sadzimy je piętrowo, wyższe z tyłu, pod nimi niewielkie okazy. Paradoksalnie tego rodzaju ogród jest łatwy w pielęgnacji i utrzymaniu. Warto zrezygnować z roślin o jaskrawych lub neonowych liściach czy kwiatach. Fikuśny wygląd również odpada. Najzwyczajniej w świecie nie pasują do naturalnego krajobrazu. Pamiętaj też, by dobierać rośliny pod względem wymagań środowiskowych. Nie sadź roślin cieniolubnych w miejsca mocno nasłonecznione. Jeżeli potrzeba im dużej wilgotności, a w Twoim ogrodzie pomimo regularnego podlewania jest sucho również z nich zrezygnuj.

Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nieskazitelnym wyglądem Twojego ogrodu przez długi okres czasu.

Teraz już wiesz jak przygotować się do założenia ogrodu angielskiego i co jest jego istotą. Teraz tylko zastosuj podane informacje w praktyce. Dzięki temu stworzysz urocze miejsce, w którym się zrelaksujesz i nacieszysz oko.