Aranżacje

Ogród roślinny na balkonie – jak zaaranżować małą przestrzeń

W wieżowcach, mniejszych blokach i kamienicach, przestrzeń balkonu nie musi pozostawać pusta. Wielu wynajmujących traktuje tę część domu jako miejsce, w którym można zapalić czy wywiesić pranie. Na tym użyteczność balkonu się wcale nie kończy! Możesz stworzyć na nim przestrzeń do relaksu i odpoczynku lub nawet mały ogród – i to niewielkim nakładem sił!

Od czego zacząć?

Na początku zastanów się, jak chcesz zagospodarować swoją przestrzeń. Chcesz, by stała się balkonem? A może planujesz mały ziołowy ogródek? Być może od dłuższego czasu planujesz zorganizowanie eko-miejsca w domu, w którym będzie można dbać o rośliny i segregację śmieci? Balkon to idealne miejsce, by zrealizować swoje małe marzenia.

Balkon jako pokój – postaw na dobrej jakości wyposażenie

Jeśli chcesz stworzyć na balkonie przestrzeń dla siebie, na początku postaw na nim wygodny fotel lub małą kanapę. Pamiętaj, że mebel nie powinien zajmować ¾ przestrzeni – musisz też znaleźć w nim miejsce na stolik, dekoracje i przede wszystkim – rośliny. Pamiętaj, by czuć się w swojej przestrzeni swobodnie, dlatego nie traktuj jej jako schowka na nieużywane deski do prasowania czy suszarki.

Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?

Najbardziej znanym kwiatem balkonowym jest surfinia, czyli petunia kaskadowa. Niektóre odmiany nie tylko charakteryzują się wspaniałymi odcieniami, ale też przyjemnie pachną. Trzeba je często podlewać i pomagać w rozwoju stosując specjalny nawóz. Urodę wielu balkonów podkreśli pelargonia bluszczolistna – bujne kaskady czerwonych kwiatów z pewnością będą piękną dekoracją. Jeśli chcesz wprowadzić na balkon odrobinę słońca – postaw na uczep rózgowaty, czyli bidens – drobne ukwiecenie wygląda niczym złoty deszcz. Pamiętaj, że roślina ta szybko się rozrasta i potrzebuje sporo wody, jednak wykazuje się dużą odpornością na wiatr i deszcz. Podoba Ci się drobny kwiatostan? Możesz też wybrać kwiat znany jako bakopa – umieść go w wiszącej doniczce.

Są to tylko niektóre z przykładów roślin, które umieścisz w szerokich donicach – wybierając odpowiednie kwiaty weź pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje. Możesz też pokusić się o roślinę w okazałej donicy kolistej, a nawet małe drzewko – również cytrusowe, które wyhodujesz z pestki po wybranym owocu. Pamiętaj, że Twoja przestrzeń powinna być relaksująca i musisz czuć się w niej swobodnie, dlatego wybieraj jedynie pasujące do przestrzeni kwiaty, które Ci się podobają. Możesz ustawić je w donicach na ramie balkonu, umieścić obok drzwi lub zainwestować w klasyczny stojak na kwiaty. Stwórz przestrzeń idealną i zaproś gości na filiżankę herbaty – wspólnie relaksujcie się w Twoim balkonowym ogródku!