Ogród

O czym pamiętać projektując ogród zimowy?

Gdy tylko lato dobiega końca, większość z nas już podczas pierwszych jesiennych dni tęskni za wypoczynkiem w ogrodzie. W końcu relaks wśród otaczającej zieleni nie ma sobie równych. Właśnie dlatego warto zatrzymać tę chwilę na zawsze poprzez budowę zimowego ogrodu. Ten niecodzienny dodatek do naszego domu może znacząco poprawić jakość naszego wypoczynku.

Wybór miejsca

W tym przypadku wszystko zależy od tego, czy mówimy o już wybudowanym domu, czy o nowo powstającym. W pierwszym przypadku wiele osób decyduje się na przerobienie tarasu. Natomiast jeśli dysponujemy jedynie wstępnym planem, wówczas nasze możliwości są niemal nieograniczone. Podczas planowania budowy ogrodu zimowego, szczególną uwagę warto poświęcić kwestii nasłonecznienia. Jeśli zależy nam na bardzo dużym dostępie do światła, warto zdecydować się na ogród od strony południowej, natomiast jeśli na bardziej umiarkowanym wówczas można wybrać stronę wschodnią. Ponadto dobrze jest zaplanować funkcję naszego ogrodu – czy ma odgrywa rolę oranżerii, czy pokoju dziennego.

Solidna podstawa

Jeśli chodzi o budowę fundamentu, w tej kwestii trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego wytrzymałość. Musi nie tylko utrzymać całą konstrukcję, ale również poradzić sobie z ewentualnym śniegiem czy silnymi powiewami wiatru. Poza tym musi być zabezpieczony przed wilgocią oraz przegrzaniem tak, by umożliwić nam całoroczny odpoczynek. Odpowiednia izolacja zapobiegnie wszelkim nieszczelnościom oraz skraplaniu pary wodnej, co pozwoli nam uniknąć późniejszych wydatków. Warto pamiętać, że fundamenty ogrodu zimowego nie mogą być połączone z fundamentem domu. Aby uniknąć ryzyka popękania nowego fundamentu, należy oddzielić go za pomocą dylatacji wypełnionej elastycznym materiałem takim jak np. styropian.

Zdrowy szkielet

Szkielet naszego zimowego ogrodu powinien łączyć się z fundamentami i ścianami za pomocą dybli ze stali nierdzewnej. Wszystkie miejsca połączeń powinniśmy ocieplić za pomocą pianki poliuretanowej. Natomiast w kwestii profili dysponujemy przede wszystkim drewnem i aluminium. Oba materiały wykazują dość zbliżone właściwości, jednak w przypadku drewna, trzeba liczyć się z koniecznością okresowej konserwacji.

Okno na świat

W przypadku ogrodu zimowego okna znajdują się głównie w dachu. Natomiast jeśli chodzi o drzwi, mamy znacznie większe pole do popisu. Zazwyczaj odznaczają się dość dużą powierzchnią, dlatego warto przemyśleć kwestie sposobu ich otwierania. Na rynku najpopularniejsze są modele rozwierane, przesuwane bądź składane harmonijkowo. W związku z tym możemy z łatwością dopasować je do naszych wymagań.

Szklana zasłona

Konstrukcja ogrodu zimowego to niemal w całości szkło, dlatego warto zainwestować jedynie w wysokiej jakości materiał. Do oszklenia tego typu ogrodów zazwyczaj stosuje się szyby zespolone, które składają się z dwóch lub nawet trzech tafli szkła wypełnionych gazem szlachetnym. Wówczas oszklenie pełni trzy podstawowe funkcje – po pierwsze uniemożliwia ucieczkę powietrza, nie dopuszcza do zbytniego przegrzania podczas intensywnych upałów oraz zapewnia nam bezpieczeństwo przed ewentualnym włamaniem.

Jak widać, budowa ogrodu zimowego to nie lada wyzwanie. Planując tego typu inwestycję, należy liczyć się z dość dużymi wydatkami, jednak dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dodatkowym pomieszczeniem do relaksu przez cały rok.