Jednym z najnowszych trendów są mobilne ogrody. Te niekonwencjonalne rozwiązanie jest całkowicie funkcjonalne – niewiele różni się od pielęgnacji roślin w domu. Jak sama nazwa wskazuje, mobilny ogród przede wszystkim charakteryzuje się umieszczaniem wybranej roślinności w pojemnikach lub planterach, by można by je było szybko przestawić i połączyć w nowe kompozycje.
Ogród mobilny sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych przestrzeni – niezależnie zatem od tego, czy dysponujemy dużą posesją pełną wolnego miejsca, czy musimy ograniczyć się do kilku metrów przed domem, każdy z nas może rozwijać swoją ogrodniczą pasję. By stworzyć mobilny ogród, możemy wykorzystać balkon, taras, patio, a nawet wejście do domu.
Jakie rośliny do ogrodu mobilnego?
Najważniejsze kwestie, nad którymi trzeba się zastanowić, to możliwości i chęci. Jeśli chcemy dbać o rośliny dłuższy czas, nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować swój czas i pieniądze w rośliny kilkusezonowe. Mogą to być, na przykład, wytrwałe liliowce lub żółtozielone przywrotniki. Dobrym wyborem będą też rozchodniki i ciemierniki, którymi będziemy cieszyć nasze oczy długimi latami. Warto przy tym jednak pamiętać, że wszystkie kwiaty wielosezonowe wymagają większej uwagi głównie w okresie wiosennym.
Jak dbać o rośliny w ogrodzie mobilnym?
Jeśli jednak chcemy pochwalić się bujnym ogrodem tylko latem, a przed kolejne pory roku stawiamy na odpoczynek, zawsze można zdecydować się na rośliny jednosezonowe. Należą do nich, między innymi, nagietek, azalia i maciejka. Z kolei, jeśli chcemy zainwestować w rośliny o jeszcze okazalszych kwiatostanach, warto przemyśleć kupno lwiej paszczy lub begonii. Ich przepiękne barwy z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi żywiołowości.
Opieka nad naszym ogrodem mobilnym nie powinna odbiegać od tej, którą byśmy je otaczali w naturalnych warunkach. Zdecydowaną zaletą z pewnością jest możliwość dobrania do każdej rośliny odpowiedniego podłoża. Warto również pomyśleć o nawozach o przedłużonym działaniu i regularnym nawadnianiu zasadzonych roślin. Nie można dopuszczać do tego, by ziemia się przesuszyła – zwłaszcza w sezonie letnim. Jeśli chcemy cieszyć się ogrodem dłużej, trzeba też zainwestować w ochronę przed chorobami i szkodnikami.
Czy pojemniki na rośliny muszą być eko?
Niezaprzeczalnie najważniejszym elementem ogrodu mobilnego są donice i wszelkiego rodzaju pojemniki, w których umieszczamy rośliny. Mając jednak na uwadze nasze środowisko, coraz częściej sięgamy po ekologiczne rozwiązania, które oszczędzają nasze środowisko. Jak się okazuje, wiele z nich ma zastosowanie w ogrodzie mobilnym.
Wybierane przez nas pojemniki muszą być przede wszystkim lekkie i zapewniać roślinie optymalne warunki do rozwoju. Donice muszą dać się łatwo przestawiać, by w razie konieczności daną roślinę móc przestawić w nowo wybrane miejsce lub ochronić przed opadami i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na tym polega cała istota mobilnego ogrodu – ciągle można coś w nim zmieniać, dodawać lub usuwać.
Naturalne materiały, z których donice mogą być stworzone, często są również lekkie. Uniwersalnym rozwiązaniem jest drewno – oprócz lekkości jest niezwykle ekologiczne. Zapewni też roślinie odpowiednią izolację – w końcu silne korzenie są podstawą. Drewno może mieć różne zastosowania – oprócz donic można kupić drewniane kwietniki lub tablice wertykalne, które oplecie wybrany przez nas bluszcz.