Zdrowie

Nie gadamy, filtrujemy!

Picie wody jest niewątpliwie bardzo ważne. Dzięki temu nawykowi zachowasz zdrowie i zaspokoisz pragnienie. Człowiek powinien codziennie wypijać około dwóch litrów wody. Jedni stawiają na tę z butelek, inni piją prosto z kranu, jeszcze inni nie ufają wodociągom i filtrują wodę. Dzbanki, butelki czy specjalne konstrukcje montowane do kranu pomagają w zachowaniu odpowiedniego nawodnienia. Można znaleźć zarówno wiele zalet, jak i wad takich praktyk. Na co więc postawić? Woda z kranu, przefiltrowana czy butelkowana? Która będzie najlepsza?

Woda z filtra

Istnieje mit, że woda z filtra jest pozbawiona wszelkich minerałów. Jednak podczas procesu filtracji usuwany jest nadmiar soli wapnia. Jego obecność z pewnością zauważasz podczas gotowania wody w czajniku, kiedy to osadza się w postaci kamienia. Filtry nie usuwają za to potasu czy sodu. Wodę filtrowaną można więc z powodzeniem podawać dzieciom od 1 roku życia. Nie ma również konieczności jej uprzedniego przegotowywania. Jeżeli chcesz przejść na picie wody filtrowanej, to z pewnością ogromną pomocą będzie dzbanek filtrujący Aquaphor. To urządzenie to idealny dodatek do każdego domu lub biura, który zagwarantuje dostęp do czystej wody dla całej Twojej rodziny. Wystarczy nalać wody do dzbanka i poczekać chwilę aż zostanie przefiltrowana. Możesz ją również wykorzystać do gotowania wody na herbatę. Dzięki temu kamień osadzający się w czajniku zniknie, a proces odkamieniania będziesz wykonywać znacznie rzadziej. Natomiast podczas wyjazdów czy wyjść z domu, idealnym towarzyszem będzie butelka filtrująca Dafi 0,7 l. Z łatwością napełnisz ją wodą z kranu wtedy, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. Zapomnij o uciążliwym staniu w kolejkach do sklepu czy automatu z napojami.

Woda kranowa

Część z nas stawia na picie tak zwanej kranówki. W końcu jakość wody z wodociągów nie powinna budzić zastrzeżeń. Musi ona spełnia odpowiednie wymogi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku, w którym to zaznaczono wyraźnie, że ciecz musi być zdatna do spożycia. Wiele zastrzeżeń budzą natomiast instalacje. Jak się okazuje, zły stan rur może znacząco zaburzyć smak i kolor wody. Istnieje również prawdopodobieństwo znalezienia w nich szkodliwego dla zdrowia chloru. Problemy te eliminuje dzbanek filtrujący. Szklany czy wykonany z bezpiecznego tworzywa, które nie reaguje z wodą to strzał w dziesiątkę.

Woda z butelki

Woda butelkowana musi posiadać wszelkie atesty. Nie zawsze jednak woda oznaczana jako mineralna czy źródlana faktycznie nią jest. Ich nazwy powinny różnić się w zależności od zwartości minerałów w litrze cieczy. Poza tym wyjątkowo problematyczna okazuje się również kwestia ekologii – plastikowe butelki po wodzie generują mnóstwo odpadów. Ekolodzy apelują, by jednak z nich nie korzystać. Możemy oczywiście postawić na większe baniaki i przelewać wodę do mniejszych butelek czy szklanek.

Zainwestowanie w filtry lub butelki filtrujące na dłuższą metę się opłaca. Zwykle cena jednego filtra mieści się w graniach 15 zł i wystarcza na miesiąc codziennego użytkowania. Z pewnością więcej wydasz na wodę butelkowaną. Z ekologicznego oraz ekonomicznego punktu widzenia lepiej korzystać z filtra, który będziesz mieć wraz z butelką zawsze przy sobie. Chroń planetę i dbaj o zdrowie z filtrami