Zwierzęta

Mamo, tato, chcę królika

Pojawienie się w domu nowego przyjaciela rodziny niesie ze sobą ekscytację, ale także nowe obowiązki. Decyzja o kupnie czy adopcji pupila powinna być przemyślana i zaplanowana. Warto również odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w potrzebne produkty. Jednak klatka, miseczki i pożywienie to dopiero początek. Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się na powitanie nowego członka rodziny i zapewnić mu wszystko, co najlepsze.

Niezbędne wyposażenie

Każde zwierzę wymaga odpowiedniej przestrzeni dla siebie, dlatego w pierwszej kolejności zaopatrz się w klatkę. Powinna być na tyle duża, by królik mógł swobodnie się przemieszczać. Poza tym jej dno należy wypełnić odpowiednim materiałem. Miseczka jedzenie i specjalne poidełko zawieszane na klatce to kolejne elementy, które musisz mieć. W tym pierwszym przypadku warto postawić na miseczkę ceramiczną – jest ciężka, dlatego ryzyko wysypania przez zwierzątko karmy zostaje zminimalizowane. Kolejnym elementem, o którym nie możesz zapominać jest paśnik na sianko. Królik powinien mieć cały czas dostęp to tego pożywienia.

W klatce musi znaleźć się również kuweta ze specjalnym materiałem, który niweluje nieprzyjemne zapachy i pochłania wilgoć. Możesz go stosować również poza kuwetą – w ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, kiedy królik załatwi się na podłogę lub dywan. Możesz również rozejrzeć się za zabawkami lub akcesoriami, które będą zabawiać Twojego pupila. Jeśli często podróżujesz, konieczny będzie transporter. Możesz od razu postawić na nieco większy model, który posłuży na dłużej.

Dieta futrzanego przyjaciela

Zanim zaczniesz karmić swojego adoptowanego pupila, warto zapytać, co królik wcześniej jadł. Być może ma swoje ulubione smaki, z których nie warto rezygnować. Tego rodzaju zwierzak żywi się głównie sianem i suszonymi warzywami. Zarówno w przypadku adopcji, jak i kupna zwierzątka, na rynku znajdziesz zioła dla królików, które poprawiają metabolizm i uzupełniają wszelkie niedobory witamin i minerałów. Wysokiej jakości, zdrowe ziołowe mieszanki oferuje firma Herbal Pets. Naturalne, starannie dobrane składniki będą dobrym wsparciem dla flory bakteryjnej Twojego pupila. Możesz również postawić na mieszany produkt, jakim jest karma dla królika.

Pomoże on zadbać o prawidłową masę ciała zwierzaka oraz utrzyma go w zdrowiu. Naturalne pokarmy wpływają również na wygląd sierści i pomagają dbać ogólny dobrostan pupila. Pamiętaj też, by unikać produktów, które zawierają cukry lub substancje pochodzenia chemicznego, mogą bowiem zaszkodzić królikowi.

Adaptacja i bezpieczeństwo

Króliki potrzebują również czasu na adaptację i cierpliwego właściciela. Teren, na którym będzie mógł się przemieszczać, powinien być stopniowo powiększany. Możesz korzystać z wszelkich ogrodzeń lub paneli, które ułatwią Ci zarządzanie przestrzenią. Pamiętaj, że króliki mają naturalną potrzebę gryzienia. Zabierz więc z przestrzeni wszelkie kable i przewody. Warto ukryć je w specjalnych osłonkach – dzięki temu Twój sprzęt będzie bezpieczny. Króliki nie lubią też samotności, dlatego z biegiem czasu warto pomyśleć o towarzyszu!