Altany

Jaką altanę do ogrodu wybrać?

Jeszcze niedawno altana kojarzyła się z czasami PRL-u. Dzisiaj coraz częściej chcemy wracać do drewnianych domków w ogrodzie. Bo gdzie indziej pomieścisz rodzinę podczas wieczornego grilla? Decydują się na altanę warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oto kilka punktów, o których musisz pamiętać wybierając ją do swojego ogrodu

Forma

Istnieje kilka rodzajów altan. Możesz postawić na tradycyjną z zadaszeniem i ściankami. Kiedy zamiast tych ostatnich postawimy drewniane filary zyskamy miejsce w romantycznym stylu, nieco bardziej boho. Do tej pierwszej wersji łatwiej jednak dobudować miejsce na grilla czy komórkę na potrzebne sprzęty do pielęgnacji ogrodu.

Altany drewniane

To chyba najbardziej klasyczne rozwiązanie. W polskich warunkach idealne będzie drzewo iglaste. Tego rodzaju altana z reguły komponuje się z resztą ogrodu. Jest naturalna, ale równie łatwo ją udekorować czy zmodyfikować. Czasami wystarczy odważniejszy kolor dachu by całość nie była nudna ale też świetnie pasowała do otoczenia. Wejście do altany możesz dowolnie ozdobić. Altany na zamówienie mogą mieć także różne kształty, od prostokąta i kwadratu przez ośmiokąt aż po dwunastokąt. Wybór należy do Ciebie.

Taką altanę należy poprzeć solidnymi fundamentami. Muszą wystawać ponad ziemię, by ochronić drewno przed niepożądanymi działaniami. Wszelkie kwestie konstrukcji i zasad budowy z pewnością przedstawi Ci wykwalifikowani pracownicy firmy. Decydując się na drewnianą altanę musisz pamiętać o stałej impregnacji drewna.

Altana z metalu i aluminium

Wybierając ten rodzaj stelażu i odpada nam problem impregnacji. Konstrukcje wykonane z tego rodzaju materiałów są zazwyczaj proste i mylnie kojarzone z parkami i alejami. Idealnie wpasowują się w nowoczesne ogrody. Są trwałe i praktyczne. Tego rodzaju altany nie mają zwykle ścian, jedynie nogi i daszek. Problem ten można w szybki i łatwy sposób rozwiązać za pomocą zasłon wykonanych z lekkiego, przewiewnego materiału. Takie rozwiązanie daje nam więcej intymności, a w razie potrzeby i więcej miejsca dla przybywających gości.

Altany całoroczne

Tego rodzaju altany są niezwykle praktyczne. To solidne konstrukcje postawione na betonowym fundamencie. W połączeniu z metalem i drewnem mogą osiągać naprawdę wielkie rozmiary. Do takiej altany można ze spokojem wstawić drzwi i szklane okna. Dzięki temu będziesz mógł z niej korzystać cały rok. Jeżeli dodatkowo zadbasz, by w środku znalazła się jakaś forma ogrzewania możesz w niej spędzać zimowe wieczory. To świetny sposób na odgrodzenie się od zimnych wiatrów i mrozów.

Dekoracje

Kiedy już Twoja wymarzona altana powstanie czas na dekoracje. W zasadzie nie musisz się ograniczać. Możesz dodać stylowe lampki, które ocieplą wnętrze. Idealnie sprawdzą się koce czy poduszki. Możesz też rozejrzeć się za stylowymi lampionami. Dobieraj wedle uznania.

Wybór altany wcale nie musi być trudny. Wystarczy, że określisz swoje preferencje, a firma, którą zatrudnisz z pewnością sprosta oczekiwaniom. Później możesz dodać coś od siebie, a stworzysz praktyczne miejsce do relaksu. Zacznij działać od razu.