Aranżacje

Jak zbudować skalniak

Jeżeli masz duży ogród i szukasz pomysłu jak go zaaranżować to mamy dla Ciebie świetną propozycję. Pewnie nieraz słyszałeś o skalniaku. Ten rodzaj dekorowania ogrodu wydaje się być staromodny i trudny w realizacji. W rzeczywistości taki nie jest. Wymaga nakładów siły fizycznej i dobrego projektu ale jego wykonanie jest proste i z pewnością sam sobie świetnie poradzisz. Oto kilka rad jak zrobić skalniak samemu.

Zaplanuj

Skalniak najlepiej zakładać na wiosnę, więc wpisz sobie w kalendarz dogodny termin w okresie, następnie rozrysuj sobie kształt. Nie musi być on idealny. Im bardziej fikuśna linia tym ciekawiej zaprezentują się tam rośliny. Następnie rozrysuj sobie mniej więcej rozmieszczenie roślin. Z pewnością masz wizję gdzie posadzić większe a gdzie mniejsze. Ustal jakie kamienie i gdzie chcesz położyć. W ten sposób unikniesz chaosu, a przecież koncepcję zawsze można zmienić.

Lokalizacja

Weź pod uwagę, że skalniak będzie przykuwał uwagę. Jeżeli zrobisz go na środku ogrodu to będzie wyglądał jak mała górka z kamieniami. Jeżeli ma być jedyną ozdobą w ogrodzie, warto rozważyć stworzenie go w rogu albo z boku. Możesz go także wkomponować w ogród. Może płynnie przechodzić z wodospadu czy być przedłużeniem tarasu. Świetnym rozwiązaniem dla małych ogrodów może być tak zwany płaski skalniak. Jest to nic innego jak kamienna ścieżka ukryta między krzewami. Im więcej kolorów roślin tym ciekawiej.

Od lokalizacji zależy tez wybór roślin. Większość z nich lubi słoneczne miejsca, warto więc zwrócić uwagę czy ta część ogrodu, w której planujesz dekorację jest dobrze nasłoneczniona. Dlatego polecamy założyć go w od południowo-zachodniej strony. Są jednak rośliny cieniolubne, więc jeżeli nie masz wyjścia i zakładasz skalniak od północnej strony to również znajdziesz fajne krzewy, tylko w mniejszej ilości.

Kopiemy!

Kiedy już wszystko masz zaplanowane możesz przystąpić do działania. Najpierw wykopujemy wierzchnią warstwę trawy. Wsypujemy tam żwir i drobne kamienie. Następnie całość wyłóż podłożem. Świetnie sprawdzi się mieszanka ziemi, torfu i piasku. Teraz możesz puścić wodzę fantazji i zacząć układać kamienie według pomysłu. Po tym etapie czas na podlewanie. Ziemia musi osiąść dlatego dodaj jej porządnej dawki wody. Jeżeli zobaczysz w niektórych miejscach prześwity uszczelnij je kamieniami i dosyp ziemi. Teraz musisz niestety odczekać około dwóch tygodni. W tym czasie możesz kupić rośliny. Po tym czasie wysyp na ziemię kolejną partię żwiru i kamienia tłuczonego. Teraz czas na posadzenie roślin. Największe rośliny posadź z tyłu. Średnie pojedynczo, a małe grupami. W ten sposób unikniesz wrażenia, że dekoracja jest chaotyczna. Im bardziej różnorodny skalniak tym atrakcyjniej wygląda. Możesz także dodać wodospad. Będzie to wymagało większego nakładu pracy, ale efekt to z pewnością wynagrodzi.

Pielęgnacja

Skalniak sam w sobie jest piękny i prosty w obsłudze. Nie zapominaj jednak, że to ogród i nie pozwól mu żyć własnym życiem. Regularnie podlewaj rośliny, a pojawiające się chwasty wyrywaj na bieżąco. Dbaj również o teren dookoła skalniaka. Raz na jakiś czas trzeba też zaaplikować odpowiedni nawóz, a przed zimą zabezpieczyć rośliny, które tego wymagają.

Skalniak to niezwykle ciekawa forma dekoracji ogrodu. Wprowadza do niego trochę górskiego klimatu. Warto nim poprawić wygląd naszego obejścia. Pamiętaj jednak, że decydując się na skalniak musisz o niego regularnie dać. W przeciwnym razie zamieni się w kamienną wyspę postawioną w sąsiedztwie domu i zielonej trawy.