Ogród

Jak zaprojektować mały ogród?

Dla wielu z nas ogród to swego rodzaju przedłużenie domu. Już na początku zimy marzymy o upalnych popołudniach spędzonych w otoczeniu pięknych kwiatów i krzewów. Jednak co zrobić, jeśli nasz ogród jest mały w porównaniu do naszych wielkich planów?

Mały ogród, dużo pracy

Coraz popularniejsze staje się postrzeganie ogrodu jako integralnej części domu. W związku z tym, szczególnie w przypadku małych ogrodów, dobrze jest dobrać kolory roślin tak, by stanowiły przedłużenie naszego wnętrza. W ten sposób cała nasza działka zyska nieco charakteru. Jednak wśród wielu ogrodników przyjęło się sądzić, że aranżacja małego ogrodu jest dużo prostsza i mniej wymagająca w porównaniu do większej działki. Nic bardziej mylnego! W przypadku małej przestrzeni liczy się każda roślina, ponieważ bardzo łatwo doprowadzić do efektu przytłoczenia i chaosu. Kluczem do stworzenia idealnego projektu jest konsekwencja w doborze roślin.

Podstawy

W przypadku niewielkiego ogrodu warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj nawierzchni. Jako że dysponujemy dość małą przestrzenią, musimy odpowiednio wygospodarować nie tylko miejsce do relaksu, ale również ścieżki i, oczywiście, fragment dla roślin. W tej sytuacji należy pomyśleć o tym, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli chcesz, aby Twój ogród był miejscem, w którym eksponowane są przede wszystkim rośliny, wówczas zdecyduj się na dość duży trawnik i utwardź jedynie fragment, na którym będą ustawione meble. Natomiast, jeśli swój ogród wyobrażasz sobie bardziej jako przedłużenie salonu i miejsce odpoczynku, zdecyduj się na pokrycie większej części utwardzoną nawierzchnią. Szczególnie polecamy kamienie, klinkiery bądź klasyczne płyty i kostki – dla złagodzenia warto otoczyć je gąszczem roślin.

Stwórz ramy

Jeśli wyobraziliśmy sobie swój ogród jako oazę spokoju, dość istotną kwestię będzie stanowić w tym przypadku rama oddzielająca nas od reszty świata. Wysoki mur lub solidny płot to być może bardzo funkcjonalne rozwiązania, jednak mogą one z łatwością przytłoczyć małą przestrzeń. W tym przypadku warto zdecydować się np. na pnącza, które nie tylko stworzą ciekawą ramę, ale również wkomponują się w zastaną aranżację. Poza tym zawsze możemy zdecydować się na klasyczny żywopłot lub dzikie pnącza na siatce ogrodzenia.

Wnętrze obrazu

Po stworzeniu ram okalających Twój ogród należy zdecydować się na dobór odpowiednich roślin, które wypełnią tę przestrzeń. Jak już wspominaliśmy wcześniej, warto zdecydować się na stworzenie spójnej aranżacji z wnętrzem domu. W tym celu przed zakupem roślin dokładnie przemyśl kwestię kolorystyki, aby zachować jak największą harmonię. Poza tym szczególną uwagę zwróć na wielkość roślin. Sprawdź, jakie osiągną rozmiary, ponieważ jeśli urosną zbyt wysokie, mogą przytłoczyć całą kompozycję.

Jak widać stworzenie idealnego małego ogrodu to nie lada wyzwanie. Warto dokładnie przemyśleć kwestię aranżacji po to, by nie doprowadzić do efektu przytłoczenia. Jednak każdą, nawet najmniejszą zmianę należy przemyśleć pod kątem funkcjonalności oraz spójnością z resztą kompozycji.