Ogród

Jak zajmować się ogrodem jesienią?

Większości z nas jesień kojarzy się z błogim wypoczynkiem i stopniowym przygotowywaniem się do zimy. Jednak w tym czasie warto również zadbać o kondycje naszego ogrodu, by po zimie nie została po nim jedynie sterta pustej ziemi. Jednym z naszych głównych jesiennych obowiązków jest grabienie liści. Dzięki temu nie tylko dbamy o piękny wygląd, ale również zapewniamy naszym roślinom odpowiednią ochronę. Jednak jak się okazuje również do tej czynności należy się odpowiednio przygotować.

Czy warto grabić liście?

Mimo że piękne, kolorowe liście są niemal nieodłącznym elementem jesieni, warto zadbać o ich uprzątnięcie. Choć nie jest to najprzyjemniejsze zajęcie, dzięki niemu unikniemy późniejszych kłopotów. Wraz z początkiem jesieni kolorowy dywan pokrywający nasz trawnik budzi w nas raczej pozytywne uczucia, jednak w mgnieniu oka może przysporzyć nam wielu problemów. Z upływem czasu liście zaczynają nie tylko szarzeć, ale również gnić, przez co na naszych schodach, roślinach, chodniku i trawie pojawia się śliska maź, która może przyczynić się do odcięcia trawy od dostępu do światłą i doszczętnie zniszczyć efekt naszej całorocznej pracy. Poza tym zgniłe liście mogą wywołać tzw. pleśń śniegową, która w ekspresowym tempie zniszczy murawę.

Kiedy liście są wskazane?

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, w większości przypadków warto zdecydować się na usunięcie zalegających liści, jednak niekiedy można je wykorzystać jako swego rodzaju warstwę izolacyjną. Gruba ściółka świetnie sprawdzi się w przypadku niektórych krzewów liściastych oraz roślin okrywowych – np. bluszczu czy barwinku. Jesienne liście przydadzą się również w przypadku delikatnych traw ozdobnych, które są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Wówczas z suchych liści można stworzyć warstwę izolacyjną, która skutecznie ochroni je przed wiatrem i deszczem.

Jak usuwać liście?

To pytanie, które każdy z nas zadaje sobie wraz z pierwszymi opadającymi liśćmi. Niestety jedynym sprawdzonym rozwiązaniem jest inwestycja w odpowiedni sprzęt. W przypadku większych powierzchni warto zdecydować się na odkurzacz do liści, który znacznie przyspieszy naszą pracę lub specjalną kosiarkę, która podczas normalnego koszenia wciągnie liście i umieści je w koszu. Poza tym na mniejszych działkach świetnie sprawdzą się również zwykłe grabie, które znajdziemy w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Co z nimi zrobić?

Jeśli udało Ci się skutecznie uprzątnąć działkę, wówczas należy zdecydować się co zrobić z zebranymi liśćmi. Jednym z najprostszych sposobów jest wrzucenie ich do kompostownika. Dzięki temu lada moment uzyskasz naturalny nawóz do roślin. Jednak pamiętaj, by poszczególne warstwy liści oddzielać np. za pomocą piasku czy kory. Tym sposobem zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza. Latem pamiętaj o podlewaniu zebranej masy, a w ciągu roku staraj się ją kilka razy przerzucić.

Jak widać, jesienny ogród wymaga od nas niemal tyle samo zaangażowania co letni. Jednak mimo wielu zebranych przez nas rad przypominamy, by kwestie jesiennych porządków potraktować ze szczególną delikatnością, ponieważ sterty liści nierzadko stają się domem dla wielu bardzo pożytecznych zwierząt.