Jak w kilku krokach zaaranżować wybrany styl w ogrodzie?
Ogród Style Ogrodowe

Jak w kilku krokach zaaranżować wybrany styl w ogrodzie?

Jeśli posiadasz mniejszą lub większą przestrzeń wokół domu, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak ją zagospodarować. Zbudować taras czy może wystarczy kilka składanych mebli ogrodowych? Posadzić drzewo, czy może wykonać skalniak? Pomysłów znajdziesz mnóstwo – sprawdź, jak odmienić ogród i urządzić go w wybranym stylu!

Skandynawski minimalizm

Jeśli lubisz skandynawski styl, z pewnością cenisz sobie klasyczne i funkcjonalne rozwiązania. Postaw zatem na proste linie i minimalizm. Określ, na czym najbardziej Ci zależy i w oparciu o to stwórz wyjątkową aranżację. Nie musisz martwić się tym, by w każdej części ogrodu się coś działo, czy też sadzić trudnych w uprawie roślin. Istotą skandynawskiego ogrodu jest brak zatłoczenia i unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin – wystarczy kilka głazów pokrytych mchem czy zasadzenie kilku wrzosów wokół żwirowych alei. Pamiętaj, by wystrzegać się różnorodności – podkreśl kilkoma dodatkami naturalny styl ogrodu i ciesz się niewymagającym minimalizmem!

Zadbaj o szczegóły – w stylu francuskim

Cenisz sobie uporządkowany krajobraz? Postaw na francuską delikatność. To właśnie w nim możesz łączyć ze sobą krzewy, drzewa i kwiaty, tworząc specyficzny układ ogrodu, zwany parterem ogrodowym. Ten element dekoracyjny uzyskasz, sadząc rośliny w odpowiedni sposób – najniższe kwiaty powinny znaleźć się z przodu lub z zewnątrz, a wewnątrz kompozycji należy umieścić wyższe krzewy, klomby lub drzewa. Postaw na strzyżone żywopłoty i stwórz geometryczne obwódki rabat. Dodaj do całości rzeźby naśladujące antyczny styl, żeliwne meble lub postaw na oczko wodne – z pewnością francuski ogród na tym zyska.

Jak w kilku krokach zaaranżować wybrany styl w ogrodzie?

Angielski ogród – sama natura

Jednym z klasycznych wyborów jest angielski styl ogrodu – pełen kolorowych kwiatów i wyjątkowych zapachów. Angielski styl pozwala Ci na całkowitą swobodę w doborze roślin oraz ich ułożenia – postaw na pnące róże i wielobarwne propozycje. Pomiędzy klombami i rabatami, które naturalnie wkomponują się w przestrzeń, warto zasadzić trawnik. Ciekawym dodatkiem jest też wzbogacenie ogrodu angielskiego o murki i ścieżki z cegły.

Japońska perfekcja – harmonia i elegancja

Japońskie ogrody są synonimem elegancji, harmonii i spójności. Każdy szczegół w tym przypadku ma znaczenie i posiada bogatą symbolikę. Wybierając kamienie stawiasz na niezmienność, woda oznacza życie, a rośliny zimozielone symbolizują długowieczność. Często same w sobie przypominają miniaturowy krajobraz. Zainspiruj się naturalnymi roślinnymi kompozycjami – postaw na drzewka bonsai, oczka wodne i altany w stylu japońskim.

Gorący orient – wyróżnij się

Zdecydowanie najbardziej nietypowym ogrodem jest ten urządzony w stylu orientalnym. Choć jest dość kosztowny i trzeba o niego dbać, można na niego postawić nawet dysponując małą przestrzenią. Punktem centralnym jest oczko wodne, które warto otoczyć naturalnymi materiałami – kamieniem, drewnem i bambusem. Warto też zainwestować w klimatyczną altanę. Jeśli chcesz nieco zaszaleć, postaw na jaskrawe kolory i lubiące ciepło rośliny egzotyczne. Pamiętaj jednak, by o wszystkie rośliny odpowiednio dbać – zwłaszcza, gdy chcesz cieszyć się pięknym ogrodem cały rok.