Dobrze wykonane oczko wodne z pewnością podniesie walory Twojego ogrodu. Niezależnie do tego, czy masz dużą przestrzeń do zagospodarowania, czy nieco mniejszą – odrobina pracy wystarczy, by cieszyć się nowym wystrojem swojego podwórka. W końcu widok z tarasu musi przede wszystkim cieszyć oczy – zwłaszcza podczas nadchodzących cieplejszych dni.
Jak wybrać dogodne miejsce na budowę?
Na początku musisz znaleźć dogodne miejsce i rozplanować kształt i lokalizację oczka. W tym celu możesz posłużyć się taśmą, liną czy nawet wężem ogrodowym. Jeśli już od paru sezonów pielęgnujesz długowieczne rośliny, lepiej unikaj umieszczania wykopu bezpośrednio pod nimi – spadające do zbiornika liście będą nie tylko nieestetycznie wyglądały, ale też zanieczyszczą wodę.
Im większy zbiornik, tym łatwiej zachować w nim równowagę biologiczną – duży zbiornik oczyszcza się niemal całkowicie sam. Z kolei małe oczko wodne będzie się szybciej nagrzewało, co powoduje przymus uzupełniania poziomu wody. Będzie też się słabiej natleniało – w szybkim czasie dorobisz się glonów i niezbędnym będzie zamontowanie dodatkowych funkcjonalności – urządzeń oczyszczających i napowietrzających wodę. Jednym z rozwiązań będzie pompa filtracyjna, do której możesz podłączyć skimmer i filtr.
Projekt budowy
W najgłębszym miejscu Twój wykop nie powinien przekraczać 100 cm. Możesz również wymodelować półki wodne na wybranych przez siebie wysokościach. Dzięki temu zyskasz możliwość uatrakcyjnienia dna roślinami wodnymi. Warto też uformować spadziste krawędzie dna, by podłoże się nie osuwało i oczyścić dno z kamieni i innych przeszkód.
Jako wkład do zbiornika możesz wykorzystać folię PVC. Folia basenowa jest ekologiczna, odporna na mróz i uszkodzenia, a także umożliwia stworzenie środowiska idealnego do hodowli ryb i roślin. Po ułożeniu folii wypełnij nieckę wodą i odetnij nadmiar materiału, pozostawiając zapas (ok. 30 cm).
Kluczowym momentem technicznym jest też zamaskowanie brzegów oczka wodnego. Możesz w tym celu użyć zaprawy cementowej bez wapna, na której później położysz duże kamienie. Dookoła zbiornika możesz też zasadzić rabaty z kwiatami i wykonać żwirową plażę.
Rośliny wodne – jakie wybrać?
Jeśli pierwsze kroki masz już za sobą, czas przejść do najprzyjemniejszej części całego przedsięwzięcia – funkcjonalnego udekorowania. Jeśli Twój wybór padł na staw naturalny, rośliny powinny być sadzone do gruntu, jeśli mowa o stawie uszczelnionym folią basenową – wykorzystaj kosze lub kieszenie. Ułatwi Ci to ich pielęgnację.
Rośliny nie tylko dodają ogrodowi i oczku wodnemu uroku, ale tez maskują potknięcia. Pomagają też w natlenieniu wody, zbudowaniu cienia i chronią przed przesadnym nagrzaniem. Są też schronieniem dla małych wodnych zwierząt, z których obecnością musisz się liczyć. Nie przesadzaj jednak – zdecydowanie wystarczy pokryć nimi ⅔ zbiornika. Zachowaj też umiar w wyborze gatunków roślin, by zminimalizować czas, jaki poświęcisz na dbanie o nie – może być to dokuczliwe podczas zimniejszych pór roku. Jest to też opłacalne wizerunkowo – łączenie miliona różnych rodzajów roślin może wyglądać chaotycznie i burzyć harmonię miejsca.
W swoim stawie możesz zasadzić takie rośliny jak grzybień biały o rozłożystych liściach czy drobnie ulistniony i natleniający wodę wywłócznik okółkowy. Dobrym wyborem będzie też charakterystyczna pałka wąskolistna i strzałka wodna o typowych dla jej nazwy kształcie liści. Nieco bliżej brzegu warto zasadzić oczyszczający staw topian osokowaty, mało wymagającą osokę aloesowatą lub delikatny hiacynt wodny. Warto jednak poczekać kilka tygodni przed zasadzeniem ich – woda się w tym czasie ustabilizuje wystarczająco, by dobrze się przyjęły.
Masz już staw w ogrodzie? Zadbaj o niego na wiosnę
Na wiosnę oczka wodne czekają, aż doprowadzisz je do porządku. Po srogiej, mroźnej zimie ciężko oczekiwać, by były choćby w zadowalającym stanie. Spójrzmy prawdzie w oczy – znacznie przyjemniej jest spędzić sobotę w ogrodzie, niż zajmować się wyciąganiem podmokłych, rozpadających się liści ze zbiornika.
Jest to jednak nieuniknione. Jeśli chcesz cieszyć się swoim ogrodem, pamiętaj, że nie wystarczy posadzić rośliny lub zorganizować przestrzeń wedle wybranego stylu. Trzeba tez nastawić się na długotrwałe dbanie o niego. Wiosenne porządki zacznij więc od oczka wodnego. Usuń uszkodzone i gnijące części roślin i wymień przynajmniej ⅕ wody. Jeśli w swoim oczku masz urządzenia filtrujące – czas je uruchomić. Pamiętaj też, by przed nadejściem jesieni rozciągnąć nad wodą siatkę, która uchroni Cię przez wyławianiem z dna stawu liści.