Ogród

Jak funkcjonalnie urządzić ogród?

Czasami urządzanie ogrodu może spędzać sen z powiek. Tysiące pomysłów i nie każdy można zrealizować. Gdzie najlepiej wkopać basen, jak ustawić meble czy powiesić hamak – na te wszystkie pytania musimy sobie odpowiedzieć zabierając się za urządzanie ogrodu. Wiele jednak zależy od miejsca, w którym będziemy go tworzyć. Sprawdź więc najpierw co można posadzić na Twojej działce i jakie warunki oferuje. Potem możesz przystąpić już do prac!

Projekt

Kiedy zaczynasz pracę nad poprawą wyglądu Twojego ogrodu warto zacząć od zrobienia projektu. W tym celu idealnie sprawdzi się pomoc fachowca, który rozplanuje i doradzi jak urządzić miejsce. Możesz oczywiście zrobić to sam. Warto rozejrzeć się jednak za dodatkami, które będą tworzyć całość, tak by ogród komponował się z resztą otoczenia.

Pamiętaj, że ścieżka czy chodnik powinien być funkcjonalny i w miarę prosty. Weź pod uwagę że zarówno zimą jak i latem powinien bezpiecznie prowadzić Cię do domu. Wystarczy, że zostanie wykonany solidnie i z pomysłem. Najczęściej wykorzystuje się do tego kostkę brukową.

Prace fizyczne

Kiedy już masz gotowy projekt możesz przystąpić do wykonywania pierwszych prac. Jeżeli zatrudniłeś kogoś, kto się na tym zna nie pozostaje Ci nic innego jak oczyścić teren i czekać aż firma sprosta twoim oczekiwaniom. Zdecydowałeś się samemu uporządkować ogród? Uzbrój się w odpowiednie narzędzia i do pracy.

Najpierw oczyść trawnik ze wszystkich zbędnych elementów. Jeżeli masz do dyspozycji taras to również go wymyj. Zadbaj o miejsce do wypoczynku. Zacznij od podstaw. Jeżeli zaplanowałeś zrobienie skalniaku to właśnie przyszła na niego kolej. Chyba że zdecydowałeś się na basen wkopany w ziemię. To kolejność trzeba odwrócić. Najlepszym miejscem będzie to, które najbardziej jest nasłonecznione. Po wykonaniu wszystkich prac podziemnych możesz przystąpić do tych na powierzchni. Jeżeli wydzieliłeś swoją strefę relaksu na tarasie, to nią zajmiemy się na samym końcu. Nie chcesz mieć jej bezpośrednio przy domu? Czas na jej stworzenie od podstaw. Szybkim i prostym patentem są hamaki. Jeżeli masz na działce drzewa to lepiej trafić nie mogłeś. Wykorzystaj je do zawieszenia, dodaj klimatyczne lampki i już! Niewielkim kosztem masz świetną strefę chilloutu.

Wciąż lata świetności przeżywają tradycyjne, drewniane altany. Możesz kupić gotową konstrukcję albo stworzyć od podstaw własną. Taka altana to także idealna okazja by dobudować do niej pomieszczenie na niezbędne akcesoria i gadżety do pielęgnacji ogrodu.

Rośliny

Kiedy już zainstalujesz całą infrastrukturę czas na sadzenie roślin. Przy płocie najlepiej posadzić drzewka, które z czasem urosną i odgrodzą nas od reszty świata. Świetnie sprawdzą się tutaj iglaki, takie jak tuje. Zanim zdecydujesz się na kupno i sadzenie roślin sprawdź jakich warunków potrzebują. Część z nich trzeba będzie wyciągnąć na zimę i wiosną na nowo wkopać. Kiedy już przejrzysz wzdłuż i wszerz wymagania roślin i je posadzisz zostają Ci już tylko drobiazgi.

Dokończ taras

Teraz przyszedł czas na meble tarasowe. Sam zdecyduj czy z jakiego tworzywa mają być. Jeżeli zależy Ci na wyglądzie i trwałości postaw na technorattan. Ma właściwości wodoodporne i nie trzeba go chować na zimę. Jest więc idealną opcją dla tych, którzy nie pamiętaj o schowaniu mebli w suche i ciepłe miejsce. Na małym tarasie idealnie sprawdzi się kanapa, fotele i stół. Na nieco większym można zaszaleć. Świetnym rozwiązaniem są ławki – łóżka. Po zablokowaniu funkcji huśtania i rozłożeniu oparcia na płasko z mebla robi nam się łóżko, na którym możemy w upalne letnie dni spać pod gwiazdami.

Dekoracje

Ostatnim elementem będzie dodanie specjalnych dekoracji. Świetny klimat robią lampki ledowe o ciepłym odcieniu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają nieco romantyczną suszę. Możesz wybrać bezprzewodowe lampy i postawić na stole, albo niewielkich rozmiarów girlandy i zawiesić na przykład pod dachem. Kolejnym hitem są świecące donice. Możesz je postawić wzdłuż chodnika czy ścieżki. Będą nie tylko piękną dekoracją ale i pozwolą na oświetlenie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak widzisz urządzenie funkcjonalnego ogrodu nie jest trudne jeżeli ma się na niego pomysł. Pamiętaj, że ma on być przede wszystkim komfortowy dla Ciebie. Jeżeli masz jakieś trudności w zaprojektowaniu ogrodu poproś o pomoc specjalistę. Wspólnymi siłami na pewno stworzycie coś wyjątkowego.