Ogród

Głazy w ogrodzie jako ozdoba

Chodź głazy w ogrodzie są regularnie wykorzystywanym materiałem budulcowym, coraz częściej można zauważyć, że w wielu ogrodach pełni funkcję dekoracyjną. Niestandardowe lub okrągłe kształty nierzadko bywają bardziej atrakcyjne niż marmury. Dodatkowym atutem głazów jest też ich nieprzeciętna, naturalna twardość.

Dlaczego warto mieć na podwórku głazy?

Różne kształty, a nawet kolory – wielkie kamienie to tania alternatywa dla drogich kruszców. Będą zdobiły każde podwórko zwłaszcza wtedy, gdy otoczysz je bujną roślinnością. Możesz też stworzyć iluzję polany na swoim podwórku – o ile dysponujesz większą przestrzenią, wystarczy, że zasiejesz zieloną trawę, a na wiosnę zasadzisz dookoła wybranego skrawka podwórka krzewy i drzewa. Niezastąpionym dodatkiem w takiej scenerii będą większe i mniejsze głazy.

Zaaranżuj odpowiednio miejsce, w którym wypoczniesz wraz z gronem najbliższych i dodaj do tła monolity do ogrodu. Niezniszczalne akcesoria totalnie odmienią całe otoczenie. Pozornie proste, jednak perfekcyjnie wkomponowane w ogrodową scenerię będą dodatkiem nie tylko o walorach estetycznych, ale też praktycznych – wystarczy umieścić je w strategicznym miejscu, by dawały cień roślinom, których nie można narażać na zbyt długą ekspozycję słoneczną.

Opcja dla oszczędnych

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, monolity do ogrodu są idealnym rozwiązaniem. Stosunkowo tanie jak na swoje gabaryty zabawią u Ciebie długi czas – stanowczo są inwestycją na lata, a nie na kilka miesięcy. Nie poddadzą się żadnej pogodzie i latami nie będą wymagały wymiany. Nawet, gdy zechcesz prze-aranżować swój ogród, głazy świetnie wkomponują się w nową scenerię.

Ogródki skalne – jedna z propozycji

Niepowtarzalny klimat w ogrodzie zyskasz budując w nim ogródek skalny. Jeśli kochasz wyjazdy w góry, możesz poprzez odpowiednie połączenie skał i kamieni uzyskać oszałamiający efekt. Odrobina fantazji pozwoli Ci stworzyć otoczenie jak z bajki – możesz postawić je nie tylko przy drzewach i krzewach swojej posesji, ale też przy oczku wodnym – w ten sposób z pewnością skojarzy się każdemu gościowi z surowością gór. Skalniak jest nowoczesną opcją aranżacji dla każdego, kto ceni sobie skromną klasykę. Rabaty skalne złożone z głazów i obsadzone polnymi roślinami to nieprzemijająca i stylowa prostota, z kolei nieco współczesnego ducha dodasz konstrukcji z pomocą pokruszonych dookoła skał lub grysu. Najważniejsze, to zachować spójność kamieni, dlatego nie przejmuj się, gdy idealna aranżacja zajmie Ci nawet kilka dni – jeśli chcesz trwałego rozwiązania, poświęć mu kilka chwil więcej, a nie będzie potrzeby, by cokolwiek zmieniać przez kilka najbliższy