Style Ogrodowe

Feng shui w ogrodzie

Mimo iż największy boom na feng shui w ogrodzie jest już za nami, chęć do prowadzenia zdrowego trybu życia powoduje, że znów po niego sięgamy. Nowe style życia i nastawienie człowieka na zdrowie sprawia, że wracamy do mądrości, które napłynęły do nas ze Wschodu. Samo feng shui bezpośrednio nawiązuje do natury – oba człony wyrażenia oznaczają kolejno wiatr i wodę. Oba żywioły są stale dynamiczne i nieustannie kształtują ziemię. Symbolizują zdrowie i pomyślność.

By stworzyć w ogrodzie odpowiednią atmosferę, należy kierować się zachowaniem w niej energii chi – czyli energii obecnej w pięknych, dobrych i pozytywnych widokach, rzeczach i relacjach. Najważniejsza jest harmonia i spójność wszystkich elementów, których odpowiednia aranżacja ma odprężać i koić nerwy. Zastosowanie kilku zasad feng shui w ogrodzie pozwala poprawić jakość życia.

Jak zbudować przestrzeń w duchu feng shui?

Decydując się na dobór mebli ogrodowych, donic czy dekoracji należy pamiętać, że powinny być nieforemne i opływowe. Ich kształt ma być odwrotny do zwykle geometrycznego domu i tarasu. Sam ogród najlepiej zaplanować na planie kwadratu lub prostokąta – zdecydowanie trzeba unikać trójkątnego ogrodu. Pozbawienie przestrzeni prostych linii i kantów pozwoli zachować energię chi w przestrzeni ogrodu.

Jak zbudować przestrzeń w duchu feng shui?

Ścieżki i alejki, które będą prowadziły do różnych stref ogrodu i furtki nie powinny być proste. Delikatne łuki spowodują, że energia pozostanie w ogrodzie i będzie w nim krążyć, zamiast uciekać. Planując przestrzeń, warto też czerpać inspirację z żywiołów – to ich obecność daje solidne podstawy do tego, by zachować energię w ogrodzie feng shui.

Jaka roślinność do ogrodu feng shui?

Mimo iż kierowanie się feng shui jest opcjonalne i nasz gust ma tu największe znaczenie, to są pewne zasady, których należy przestrzegać. Naczelną z nich jest zachowanie równowagi między jin i jang – dwoma uzupełniającymi się siłami. Dlatego myśląc o doborze roślinności, należy wyważyć nie tylko ilość roślin, ale też ich różnorodność.

Harmonijne współgranie ze sobą roślinności jest jedną z kluczowych kwestii. Rośliny jin mają za zadanie wyciszać ogród – można zatem uznać, że będą to wszystkie rośliny o opadających liściach. Z kolei jang powinno dynamizować krajobraz – rośliny wpisujące się w tę siłę to zazwyczaj rośliny pnące i wznoszące się ku górze. Warto też zastosować umiar między roślinami całkowicie liściastymi a kwitnącymi.

W ogrodzie feng shui nie ma też miejsca na rośliny uschnięte i niezadbane. Każdy element powinien mieć swoje miejsce, natomiast wszelkie niepotrzebne rzeczy należy natychmiastowo usuwać. Przesadzanie z dodatkami czy umieszczanie w ogrodzie rzeczy zbędnych zaburza przepływ pozytywnej energii i przyczynia się do powstawania energii negatywnej.

Kluczowy żywioł – woda w ogrodzie feng shui

Jeśli w naszym ogrodzie woda nie występuje naturalnie, warto zainwestować w oczko wodne lub staw. Woda jest kluczowym elementem, który należy uwzględnić, gdy planujemy ogród feng shui. Istotny jest też kształt zbiornika wodnego – powinien przypominać nerkę i „obejmować” dom, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by również był owalny. Najlepiej unikać umieszczania stawu lub oczka wodnego z tyłu domu i bezpośrednio przed wejściem.