Ogród

Dziecko w ogrodzie – jak urządzić miejsce do zabawy

Kupując dom czy mieszkanie z ogrodem często zwracamy uwagę na jego wielkość. Chcemy by znalazło się w nim miejsce do relaksu, ładna dekoracja czy miejsce dla naszej pociechy. Z tym ostatnim z reguły jest problem. Czasami decydujemy się na plastikowe, gotowe zestawy, które niekoniecznie wpasują się w aranżację. Jak urządzić stylowe i funkcjonalne miejsce dla dziecka w ogrodzie?

Piaskownica

To niezawodna i chyba najstarsza forma zabawy na świeżym powietrzu. Na rynku można znaleźć wiele modeli w różnych kolorach i kształtach. Dzieci uwielbiają te, które przypominają żółwie, żabki czy rybki. Często można w nich znaleźć miejsce by usiąść. Taką piaskownicę wystarczy postawić w dowolnym miejscu, wsypać piasek i już! Twoje dziecko może się bawić.

Innym rozwiązaniem jest piaskownica drewniana. Ją również można dostać w marketach budowlanych czy internecie Zwykle jest w prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Jej zaletą jest daszek, który chroni piasek przed deszczem i zanieczyszczeniami np. ptaków.

Możesz także stworzyć taką piaskownicę sam. Wystarczy kupić deski i za pomocą wkrętarki lub młotka i gwoździ stworzyć swój własny kształt. Dzięki temu nie musisz przejmować się rozmiarom. Możesz ją dowolnie przemalować i ulepszać. Dodaj ławeczkę i półkę na zabawki. Twoje dziecko z pewnością będzie zachwycone.

Huśtawka

Kolejną świetną atrakcją, starą jak świat jest huśtawka. Możesz zdecydować się na kupno gotowego elementu albo zrealizować go we własnym zakresie. Autorski projekt to prawdziwe wyzwanie, ale i mnóstwo frajdy dla Ciebie i Twojego dziecka. Najlepsza będzie jednak huśtawka wykonana z solidnego, grubego drewna. Zadbaj o to, by siedzisko było mocno zamontowane. Często można wykorzystać wysokość huśtawki i dodać z jednej strony zjeżdżalnię. Takie urozmaicenie z pewnością będzie świetnym pomysłem na spędzanie czasu.

Basen

Prawdziwy letni hit. Nie ma niczego lepszego niż pluskanie się w chłodnej basenowej wodzie. Możesz wybrać wersję z basenem wkopanym w ziemię. Jest to o tyle wygodna opcja, ponieważ nie trzeba go składać na zimę. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć. Na wiosnę dobrze wymyć i można na nowo używać. Wolisz postawić na rozporowy? Nie ma sprawy. Jego zaletą jest to, że możesz postawić go w dowolnym miejscu i wybrać wielkość. Dzięki jego mobilności możesz kupić mniejszy, a kiedy dziecko podrośnie wymienić na nieco większy model. Warto więc przemyśleć, które rozwiązanie bardziej Ci pasuje.

Wolnostojące domki

Małe, zgrabne i kolorowe domki wolnostojące to także świetny pomysł na zorganizowanie miejsca do zabawy w ogrodzie. W takim miejscu dziecko może trzymać swoje zabawki, dzięki czemu unikniesz bałaganu na swoim podwórku. Tego rodzaju przedmioty można dostać w wielu sklepach zabawkowych czy w internecie. Mnogość kształtów sprawia, że można dopasować je do ogrodu wedle upodobań.

Gotowe place zabaw

Jeżeli masz duży ogród i nie wiesz jak go zagospodarować, możesz postawić na gotowy plac zabaw albo większy domek na drzewie. Drewniane akcesoria do ogrodu przeżywają obecnie renesans. Są wytrzymałe, trwałe i estetyczne. Gotowe place zabaw zwykle składają się z huśtawki i domu ze zjeżdżalnią. Nieco bardziej rozbudowane są wyposażone w ściankę wspinaczkową i drążki do podciągania. Świetnym pomysłem jest także większy domek. Te drewniane są trwalsze niż plastikowe ,wolnostojące opcje. By się do niego dostać trzeba wejść po schodkach lub drabince, co ma przypominać stare domki budowane na drzewach. Niektóre firmy oferują nawet personalizację w postaci dobrania własnego koloru czy napisania imienia dziecka na drzwiach. Urządzanie takiego domku z pewnością sprawi nie lada. A może wspólnie z dzieckiem zdecydujesz się na stworzenie takiego domku od podstaw?

To tylko kilka niezawodzonych sposobów na zorganizowanie przestrzeni dla dziecka w ogrodzie. Nawet niewielką powierzchnię można zagospodarować, tak by Twoja pociecha była zadowolona, a zabawa na świeżym powietrzu była atrakcyjna.