Ogród

Co zrobić z wąskim ogrodem?

Kupując działkę, marzymy przede wszystkim o dużym i wygodnym domu oraz o ogrodzie, w którym będziemy mogli się relaksować w gronie najbliższych. Jednak rynek nieruchomości rządzi się własnymi, niekontrolowanymi prawami i często jesteśmy zmuszeni zdecydować się na inne wyjście. Wówczas stawiamy przede wszystkim na dom, a później zajmujemy się resztą przestrzeni. W związku z tym nasz ogród nie zawsze wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących aranżacji wąskiego ogrodu.

Część gospodarcza

Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań w przypadku wąskich ogrodów jest stworzenie funkcjonalnej i praktycznej przestrzeni gospodarczej. W tym przypadku warto zdecydować się na stylowe, drewniane zadaszenie i umieścić pod nim np. śmietnik po to, by uniknąć wystawiania go w bardziej widocznym miejscu. Poza tym możemy urządzić tam również miejsce na składowanie drewna lub nawet kompostownik czy zbiornik na deszczówkę. Tym samym zyskamy przestrzeń, w której umieścimy wszystkie przedmioty, na które zazwyczaj brakuje nam miejsca.

Urokliwa kraina

Jeśli jesteś zwolennikiem estetyzacji każdego pasma przestrzeni, wówczas warto zdecydować się na stworzenie cichego zakątka przeznaczonego do odpoczynku. Wystarczy, że zainwestujesz w odpowiednie meble ogrodowe takie jak komplet krzeseł ze stolikiem i gotowe. W tym przypadku warto zdecydować się np. na ażurowe dodatki, które odznaczają się niesamowitą lekkością. Dzięki temu stworzysz przestrzeń idealną do spożywania porannej kawy.

Co zrobić z wąskim ogrodem?

Jakie rośliny?

W przypadku wąskiego ogrodu nasze możliwości są dość mocno ograniczone. Wynika to przede wszystkim ze specyficznych wymagań siedliskowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie wilgotności i nasłonecznienia. Jeśli wybrane przez nas rośliny będą mieć inne wymagania, wówczas będziemy mierzyć się z ciągłymi chorobami, wolnym wzrostem i ich ogólną słabością.

Warto zdecydować się na różnego rodzaju pnącza, które pięknie pokryją wszystkie pionowe płaszczyzny i stworzą efekt zielnych ścian.

Utwardzenie

Wąskie ogrody często pełnią funkcję przejść i skrótów, dlatego warto zdecydować się na choćby częściowe utwardzenie terenu. Tym sposobem unikniemy wrażenia bałaganu i dodamy całości stylu i uroku. Jeśli nie chcesz dodatkowo zmniejszyć przestrzeni, możesz postawić na kostkę kamienną lub klinkierową.

Jak widać, aranżacja wąskiego ogrodu bywa wyjątkowo wymagająca. Jednak w tym przypadku warto dokładnie przemyśleć to, jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać. Może to być efektowne przejście do domu lub mały, magiczny zakątek, w którym będziesz codziennie pić poranną kawę.