Nawadnianie ogrodu – budowa.

Nawadnianie ogrodu jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji. W tym wpisie natomiast opiszę ogólną budowę takiego systemu, w następnym zaś zasadę jego działania

  • Sterownik – serce każdego automatycznego systemu nawadniania

Projektowanie ogrodów Białystok Zakładanie ogrodów Białystok Pielęgnacja ogrodów Białystok

Sterownik odpowiedzialny jest za sterowanie całym systemem nawadniania, kontaktuje się on bezpośrednio z elektrozaworami za pomocą impulsu elektrycznego. Wyróżniamy dwa rodzaje sterowników ze względu na sposób montażu: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Różnić się one mogą też ilością tzw. wejść, czyli z iloma elektrozaworami mogą się połączyć.

  • Elektrozawór – element uruchamiający daną sekcję nawadniania

Projektowanie ogrodów zakładanie ogrodów pielęgnacja ogrodów

Studzienka sterowania - system nawadniania

Studzienka sterowania – system nawadniania

Elektrozawór jest to zawór otwierany i zamykany za pomocą impulsu elektrycznego. Są różne rodzaje elektrozaworów; z możliwością regulacji ciśnienia lub bez takiej funkcji; z możliwością otwierania ręcznego; potrzebujące impulsu 7V, 12V lub 24V oraz wiele innych. Wszystkie elektrozawory znajdują się w studzience. Ilość elektrozaworów zależy od ilości sekcji nawadniania.

  • Rury pe –  element łączący elektrozawory ze zraszaczami

Ogrody  ogrody Białystok automatyczne systemy nawadniania Białystok

Rury PE - system nawadniania

Rury PE – system nawadniania

Rury pe (rura polietylenowa PE) mają za zadanie dostarczanie wody od elektrozaworów do zraszaczy. Na rynku dostępne są rury o różnych rozmiarach, średnicy miedzy innymi 16mm, 20mm, 25mm, 32mm. Mają one wytrzymałość na ciśnienie wody do 6 barów. Od ich średnicy zależy ilość dostarczanej wody oraz jej ciśnienie.

  • Zraszacz – element końcowy, zraszający

systemy nawadniania  systemy nawadniania Białystok system nawadniania Łapy

Zraszacz statyczny - system nawadniania

Zraszacz statyczny – system nawadniania

Istnieje wiele rodzajów zraszaczy np. rotacyjne, statyczne, turbinowe. Różnią się od siebie rodzajem strumienia zraszającego, sposobem podania wody oraz możliwościami wielkościowymi zraszania powierzchni. Zazwyczaj zraszacze mają wymienne dysze, które pomagają nam regulować przepływ wody, a co się z tym wiąże zasięg zraszacza.

 

Opisałem najważniejsze elementy każdego systemu nawadniania i ogólnie je opisałem. Szczegółowy opis działania poszczególnych elementów znajdzie się w następnym wpisie. Zachęcam do częstego zaglądania na mój blog.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *